Monolit-IT - Blog

26.03.2018

DELL EMC OPEN NETWORKING - wprowadzenie

Na czym to polega? Tak jak kupujemy komputer a następnie do niego system operacyjny wybierając do naszego Hardware’u odpowiednią wersje Windows albo Linux tutaj mamy podobną sytuację.

Tak w naszym przypadku kupujemy sprzęt sieciowy Dell EMC. Możemy go wykorzystać z obecnym na urządzeniu software’em Dell z serii Open Networking – czyli FT OS (Force Ten) lub OS10 (Dell EMC Networking OS10 Enterprise) LUB korzystamy z dostępnych na rynku innych rozwiązań takich jak:

Są to potężne rozwiązania sieci Data Center, które wpisują się w trend SDN (Software Defined Networking). Sprzęt Dell pozwala nam na ochronę inwestycji poprzez kupienie sprzętu, wykorzystując go jako tradycyjny networking i w odpowiednim dla nas momencie, przejściu na dane rozwiązanie SDN bez konieczności wymiany hardware’u, a tylko zmianą software’u na posiadanym sprzęcie.

W tym artykule pokażę jak łatwa jest taka zmiana w oparciu o open source’owe rozwiązanie OPEN SWITCH https://www.openswitch.net/.

Zmiana Software

Posiadając przełącznik DELL wchodzimy w boot loader ONIE poprzez ponowne uruchomienie przełącznika i przerwanie procesu Boot’owania wciskając klawisz ESC:

 1

Następnie wybieramy ONIE:

2

oraz tryb Rescue:

3 

Następnie opcje mamy dwie:

  • Przegrać posiadany software przez USB lub
  • Ściągnąć go po protokole TFTP

TFTP

Jeżeli nie jest skonfigurowany DHCP trzeba nadać ręcznie adres IP na interfejs management’owy. Domyślnie interfejs otrzymuje adres 192.168.3.10/24:

4

Naturalnie możemy nadać mu inny adres za pomocą komendy:

5

Następnie przy skonfigurowanej usłudze TFTP wystarczy wydać komendę ONIE-NOS-INSTALL z nowym oprogramowaniem:

6

Po kilku minutach będziemy już mieli nasz przełącznik z oprogramowaniem OPEN SWITCH:

7

USB

By dokonać zmiany software poprzez USB należy utworzyć katalog, w którym będzie zamontowany dysk USB:

8

Przed zamontowaniem pendrive najlepiej upewnić się pod jaką nazwą jest widoczny w systemie:

9

10

Teraz można zamontować pendrive do wcześniej utworzonego katalogu /mnt/media:

11

Po przejściu do katalogu /mnt/media można wyświetlić zawartość pendriva:

12

Następnie można zainstalować wybrany przez nas obraz:

13

OPEN SWITCH

Konfiguracja odbywa się w sposób tradycyjny lecz tylko z innymi komendami, które osobie pracującej z systemem Linux nie będą sprawiały trudności. Dla przykładu poniżej skonfigurowano połączenie Trunk (czyli tag’owane = zawierające informacje o VLAN ID) dla Vlanu 100 oraz 200 na porcie 3 oraz 4 przełącznika.

W pierwszym kroku tworzymy bridge:

14

Do niego będziemy przypisywać stworzone interface’y odpowiadające za dane VLAN’y:

15

A następnie włączamy obsługę spanning tree:

16 
oraz uruchamiamy same interfejsy:

17

I już mamy proste połączenie typu Trunk. Proste, prawda?

Oprócz podstawowej konfiguracji przełącznika - system oparty o Linux pozwala nam na wszystkie funkcjonalności z tym związane jak np. uruchomienie Apache na przełączniku:

18

19

lub też włączenie różnego rodzaju Aplikacji pomiędzy zadaniami służbowymi poprzez doinstalowanie odpowiednich pakietów na naszym przełączniku:

20

I takim sposobem możemy urozmaicić czas przerwy o znaną każdemu…

21

22

Rozwiązanie Open Switch jest jednym z wielu rozwiązań dostępnych pod sprzętem DELL EMC Open Networking. Zaletą jest fakt, iż jest ono oparte o open-source i kosztuje 0$, niemniej jednak dla bardziej wymagających użytkowników dostępne są wszelkiego rodzaju rozwiązania Enterprise wymienione na początku artykułu – o nich już w kolejnych artykułach!

Pozdrawiam i do usłyszenia w kolejnym wpisie na naszym blogu!

Piotr Mazur

Piotr Mazur

Od ponad 10 lat specjalizuje się w zagadnieniach sieci oraz bezpieczeństwa sieci. Certyfikowany inżynier: Dell EMC Networking, Cisco, Brocade, Microsoft oraz Dlink. Szef działu sieci i bezpieczeństwa w Monolit IT.

Piotr.Mazur(at)monolit-it.pl

Zobacz wszystkie artykuły danego autora >>
 
 

Tagi

Blog technologiczny Monolit IT

W Monolit IT chętnie dzielimy się wiedzą z zakresu technologii, rozwiązań IT, programowania, projektów czy budowy infrastruktury informatycznej. Naszego bloga piszemy sami. Macie wiedzę z pierwszej ręki od naszych inżynierów i wdrożeniowców z wieloletnim doświadczeniem. Zapraszamy!

czytaj więcej

kontakt

Z naszą wiedzą i doświadczeniem tworzymy profesjonalne i niezawodne rozwiązania IT.

Monolit IT Sp z o.o. Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000280291 NIP: 958-155-93-85 REGON: 220431534 Wysokość kapitału zakładowego: 50 500 PLN

Monolit IT Sp. z o.o.
81-341 Gdynia
ul. Warsztatowa 12

tel: +48 58 763 30 00
fax: +48 58 763 30 10
e-mail: biuro@monolit-it.pl

Mapa Serwisu
Polityka Cookie
Projekty UnijneWszelkie Prawa zastrzeżone ©2020