Baza wiedzy
Na czym to polega? Tak jak kupujemy komputer a następnie do niego system operacyjny wybierając do naszego Hardware’u odpowiednią wersje Windows albo Linux tutaj mamy podobną sytuację.
Tak w naszym przypadku kupujemy sprzęt sieciowy Dell EMC. Możemy go wykorzystać z obecnym na urządzeniu software’em Dell z serii Open Networking – czyli FT OS (Force Ten) lub OS10 (Dell EMC Networking OS10 Enterprise) LUB korzystamy z dostępnych na rynku innych rozwiązań takich jak:
- BigSwitch networks https://www.bigswitch.com
- Cumulus Networks https://cumulusnetworks.com
- IP Infusion https://www.ipinfusion.com
- Pluribus Networks https://www.pluribusnetworks.com/
- Midokura https://www.midokura.com/
- oraz inne
Są to potężne rozwiązania sieci Data Center, które wpisują się w trend SDN (Software Defined Networking). Sprzęt Dell pozwala nam na ochronę inwestycji poprzez kupienie sprzętu, wykorzystując go jako tradycyjny networking i w odpowiednim dla nas momencie, przejściu na dane rozwiązanie SDN bez konieczności wymiany hardware’u, a tylko zmianą software’u na posiadanym sprzęcie.
W tym artykule pokażę jak łatwa jest taka zmiana w oparciu o open source’owe rozwiązanie OPEN SWITCH https://www.openswitch.net/.
Zmiana Software
Posiadając przełącznik DELL wchodzimy w boot loader ONIE poprzez ponowne uruchomienie przełącznika i przerwanie procesu Boot’owania wciskając klawisz ESC:
Następnie wybieramy ONIE:
oraz tryb Rescue:
Następnie opcje mamy dwie:
- Przegrać posiadany software przez USB lub
- Ściągnąć go po protokole TFTP
TFTP
Jeżeli nie jest skonfigurowany DHCP trzeba nadać ręcznie adres IP na interfejs management’owy. Domyślnie interfejs otrzymuje adres 192.168.3.10/24:
Naturalnie możemy nadać mu inny adres za pomocą komendy:
Następnie przy skonfigurowanej usłudze TFTP wystarczy wydać komendę ONIE-NOS-INSTALL z nowym oprogramowaniem:
Po kilku minutach będziemy już mieli nasz przełącznik z oprogramowaniem OPEN SWITCH:
USB
By dokonać zmiany software poprzez USB należy utworzyć katalog, w którym będzie zamontowany dysk USB:
Przed zamontowaniem pendrive najlepiej upewnić się pod jaką nazwą jest widoczny w systemie:
Teraz można zamontować pendrive do wcześniej utworzonego katalogu /mnt/media:
Po przejściu do katalogu /mnt/media można wyświetlić zawartość pendriva:
Następnie można zainstalować wybrany przez nas obraz:
OPEN SWITCH
Konfiguracja odbywa się w sposób tradycyjny lecz tylko z innymi komendami, które osobie pracującej z systemem Linux nie będą sprawiały trudności. Dla przykładu poniżej skonfigurowano połączenie Trunk (czyli tag’owane = zawierające informacje o VLAN ID) dla Vlanu 100 oraz 200 na porcie 3 oraz 4 przełącznika.
W pierwszym kroku tworzymy bridge:
Do niego będziemy przypisywać stworzone interface’y odpowiadające za dane VLAN’y:
A następnie włączamy obsługę spanning tree:
oraz uruchamiamy same interfejsy:
I już mamy proste połączenie typu Trunk. Proste, prawda?
Oprócz podstawowej konfiguracji przełącznika - system oparty o Linux pozwala nam na wszystkie funkcjonalności z tym związane jak np. uruchomienie Apache na przełączniku:
lub też włączenie różnego rodzaju Aplikacji pomiędzy zadaniami służbowymi poprzez doinstalowanie odpowiednich pakietów na naszym przełączniku:
I takim sposobem możemy urozmaicić czas przerwy o znaną każdemu…
Rozwiązanie Open Switch jest jednym z wielu rozwiązań dostępnych pod sprzętem DELL EMC Open Networking. Zaletą jest fakt, iż jest ono oparte o open-source i kosztuje 0$, niemniej jednak dla bardziej wymagających użytkowników dostępne są wszelkiego rodzaju rozwiązania Enterprise wymienione na początku artykułu – o nich już w kolejnych artykułach!
Pozdrawiam i do usłyszenia w kolejnym wpisie na naszym blogu!
Zainteresował Cię ten wpis?
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Piotr Mazur
Od ponad 10 lat specjalizuje się w zagadnieniach sieci oraz bezpieczeństwa sieci. Certyfikowany inżynier: Dell EMC Networking, Cisco, Brocade, Microsoft oraz Dlink. Szef działu sieci i bezpieczeństwa w Monolit IT.
Zobacz wszystkie artykuły danego autora »