Baza wiedzy
Na blogu Monolit IT dzielimy się wiedzą, piszemy o najnowszych rozwiązaniach IT, ciekawych wdrożeniach, nowościach na rynku czy przedstawiamy testy sprzętu.
Na początku stycznia odbyła się światowa premiera nowych notebooków firmy Dell. To co było wyjątkowego, to wprowadzenie zupełnie nowego nazewnictwa i sukcesywna likwidacja dotychczasowo używanej nomenklatury. Dodatkowo wprowadzono (wreszcie) w notebookach biznesowych procesory AMD.
Dyrektywa NIS-2 (ang. Network and Information Security Directive 2) jest nowelizacją pierwszej dyrektywy NIS, która została wprowadzona w 2016 roku, aby wzmocnić europejskie ramy bezpieczeństwa sieci i informacji.
Tegoroczna edycja Dell Technologies Forum odbyła się tradycyjnie w Warszawie. Jest to największa tego typu cykliczna impreza branży IT w naszym kraju. Jednak jak wszystko, także to wydarzenie podąża za trendami i dlatego wyznacznikiem tej edycji była sztuczna inteligencja.
Jak brzmi odpowiedź na pytanie: ”Czy celem ataku hakerów może być backup”? Tak! Odpowiedź brzmi TAK.
Centra danych są nieodłącznym elementem nowoczesnej infrastruktury cyfrowej. Odpowiadają za przetwarzanie, przechowywanie i zarządzanie ogromnymi ilościami danych, które generujemy na co dzień. Pomimo ich kluczowej roli w erze cyfrowej, centra danych są również ogromnymi konsumentami energii elektrycznej.
Czas bliżej przyjrzeć się AI. I nie, nie będziemy rozwodzić się nad kolejnymi wersjami ChatGPT, Gemini (dawniej Bard), Copilot czy wielu, wielu innych rozwiązaniach pączkujących jak grzyby po deszczu. Coraz więcej firm wdraża lub planuje wdrożyć AI w swoich organizacjach. Postępu nie zatrzymamy. Ważne, aby robić to z głową.
W swoim czasie linia produktowa stacjonarnych komputerów biznesowych Dell OptiPlex dzieliła się na kilka różnych modeli, a te z kolei podzielono na dodatkowe modele w danej linii produktowej opartej na niezbyt jasnej numeracji. Dla osoby nie obeznanej z nazewnictwem był to spory problem aby odnaleźć się w gąszczu dostępnych wersji.
O rozwiązaniach IoT pisze się najczęściej w kontekście przemysłu 4.0, czy inteligentnych miast. Rozwiązanie NetQM for IoT jest z sukcesem wdrażane w jednostkach samorządu terytorialnego jako System Monitorowania i Sterowania Siecią Kanalizacji Ciśnieniowej.