Monolit-IT - Blog - szczegóły

Baza wiedzy

Co słychać u „niebieskich”? Czyli serwery IBM Power10 i macierze IBM FlashSystem

27.05.2024

W ostatnim czasie amerykański producent odnawia na bieżąco swoje portfolio związane z serwerami oraz macierzami.

Jeśli chodzi o serwery zbudowane na architekturze RISK, to należy tutaj wspomnieć o aktualnej linii produktowej Power10. Różnice pomiędzy serwerami x86, a rozwiązaniem stosowanym przez firmę IBM wydają się być zaskakująco duże. Oczywiście ze wskazaniem na produkty IBM-a. Skok technologiczny najłatwiej przedstawi wykres z benchmark’a SpecINT_rate 2017.

serwery zbudowane na architekturze RISK

Sądzę, że nie wymaga to komentarza, a przynajmniej większych wyjaśnień. Co najciekawsze, pod względem daty wprowadzenia danej platformy, IBM wydaje się być „dziadkiem” w świecie IT. Kolejny rysunek wyjaśnia wiele, ale równocześnie przedstawia pewien trend, który obrazuje jak wydajna jest platforma Power10 względem najnowszych produktów spod znaku Intel-a.

porownanie_Intel_Power10

Wydajność i optymalizacja pod kątem dużych obciążeń obliczeniowych i złożonych operacji to jedno. Serwery IBM zapewniają również wysoką przepustowość, co sprawia, że są idealne do zastosowań wymagających szybkiego przetwarzania dużej ilości danych. Z innych przewag nad x86 należy również wymienić niezawodność, co oznacza mniej przestojów i wyższą dostępność usług. Architektura Power zapewnia lepszą odporność na awarie niż tradycyjne rozwiązania x86.

Również skalowalność jest wyznacznikiem tego rozwiązania, a więc można dodawać zasoby bez konieczności przejmowania się ograniczeniami związanymi z wydajnością. Kolejną zaletą jest optymalizacja kosztów, poprzez zastosowanie technologii 7nm mamy do czynienia ze znaczącym ulepszeniem wydajności i efektywności energetycznej. Serwery IBM oferują także zaawansowane funkcje zabezpieczeń, które chronią przed różnego rodzaju atakami, co sprawia, że są atrakcyjne dla firm, szczególnie tych działających w sektorach regulowanych.

skalowalnosc serwerow IBM

Jeśli chodzi o nowe macierze Flashsystem to wyznacznikiem tego rozwiązania jest FCM 4.0 czyli Flash Core Module. Innymi słowy to moduły komputerowe do przechowywania danych w technologii półprzewodnikowej, wykorzystujące złącze PCI Express i zestaw poleceń NVMe. Skomplikowane, ale działa i sprawdza się wyśmienicie. Różnice względem klasycznego rozwiązania NVMe przedstawia poniższy rysunek.

Flash Core Module_IBM_cechy i przewagi

Rozwijając powyższe należy wymienić:

 1. Wydajność:
  Znacząco zwiększona wydajność: FCM 4.0 oferuje znacznie wyższą wydajność w porównaniu do poprzednich generacji, co przekłada się na szybszy dostęp do danych oraz lepszą przepustowość.
 2. Pojemność:
  Większa pojemność: Moduły IBM FCM 4.0 oferują większą pojemność w porównaniu do poprzednich generacji, co pozwala na przechowywanie większych ilości danych.
 3. Niskie opóźnienia:
  Niskie opóźnienia odczytu i zapisu: Dzięki technologii pamięci Flash o niskim opóźnieniu, FCM 4.0 zapewnia szybki dostęp do danych, co przekłada się na lepszą wydajność aplikacji.
 4. Trwałość i niezawodność:
  Wytrzymałość: FCM 4.0 oferuje wysoką wytrzymałość, co oznacza dłuższy okres eksploatacji i mniejsze ryzyko awarii.
  Zaawansowane funkcje zarządzania pamięcią: FCM 4.0 wykorzystuje zaawansowane algorytmy zarządzania pamięcią, które zapewniają optymalną wydajność i trwałość.
 5. Ochrona danych:
  Zintegrowane funkcje bezpieczeństwa: FCM 4.0 oferuje zintegrowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie danych w czasie rzeczywistym, co chroni dane przed nieautoryzowanym dostępem.
 6. Skalowalność:
  Łatwa skalowalność: FCM 4.0 pozwala na łatwe skalowanie pamięci masowej w macierzach IBM, co umożliwia elastyczne dostosowanie infrastruktury do zmieniających się potrzeb biznesowych.

Podsumowując nowe macierze IBM oferują zaawansowane funkcje zabezpieczeń, które pomagają chronić dane przed atakami ransomware. Wbudowane funkcje szyfrowania danych w czasie rzeczywistym, wielowarstwowe zabezpieczenia oraz zintegrowane funkcje bezpieczeństwa sprawiają, że macierze IBM są skutecznym narzędziem w zapobieganiu atakom ransomware i ochronie danych przed ich skutkami. Dodatkowo, automatyczne tworzenie kopii zapasowych danych umożliwia szybkie przywrócenie danych w przypadku ataku ransomware, co minimalizuje straty i przestoje w działaniu firmy.

Zainteresował Cię ten wpis?
Chcesz dowiedzieć się więcej?

Kamil Sarnecki

Kamil Sarnecki

Regionalny Manager Sprzedaży w Monolit IT. Odpowiedzialny za sprzedaż urządzeń końcowych do klientów biznesowych oraz za zamówienia publiczne. Kamil ma ponad 11 letnie doświadczenie w doradztwie i sprzedaży sprzętu mobilnego (notebooki itd.) oraz PC.

Kamil.Sarnecki(at)monolit-it.pl

Zobacz wszystkie artykuły danego autora »