Monolit-IT - Blog

18.05.2020

Technologia SD-WAN w oparciu o rozwiązania firmy Forcepoint, czyli jak zredukować TCO i zbudować wydajną oraz bezpieczną sieć WAN.

Żyjemy w dobie cyfrowej transformacji, wykorzystujemy nowoczesne aplikacje i technologie oparte na chmurze, aby optymalnie dostarczyć użytkownikom narzędzi do pracy grupowej oraz wspierać zmiany w kierunku automatyzacji działań organizacji, niezależnie od tego, jaką branżę reprezentuje dane przedsiębiorstwo.

Coraz więcej firm korzysta z usługi Office 365 oraz innych aplikacji czy usług, które są serwowane z chmury publicznej, a które zapewniają dużą elastyczność, jednocześnie jednak wymagają od organizacji dużej świadomości na temat konieczności zapewnienia bezpieczeństwa danych niezależnie od tego, w jakim miejscu są przechowywane. W obecnych czasach tradycyjne sposoby łączenia rozproszonych oddziałów firm, biur zdalnych czy sklepów często nie są już wystarczające. Stare sieci typu hub-and-spoke zbudowane w oparciu o WAN w modelu tradycyjnym mogą szybko ulec przeciążeniu w wyniku korzystania z usługi Office 365, webinarom, czy telekonferencjom.

Aktualnie jednym z najważniejszych wyzwań działów IT jest odpowiednia optymalizacja wydajności sieci, aby jednocześnie nie generować dodatkowych kosztów, próbując rozwiązać problem i inwestując w modernizację sprzętu, rekonfiguracje sieci oraz ponosząc dodatkowe koszty związane z łączami operatorskimi. Tu z pomocą przychodzą producenci rozwiązań SD-WAN (Software - Defined WAN), w tym m.in. firma Forcepoint, której technologia bazuje na zaawansowanym oprogramowaniu umożliwiającym budowę inteligentnych i elastycznych sieci rozległych, odpowiadając tym samym na aktualne potrzeby organizacji.

Różnica między WAN i SD-WAN
Jeszcze kilka lat temu organizacje, które widziały konieczność optymalizacji sieci WAN, musiały planować kosztowne inwestycje w specjalne łącza sieciowe, sprzęt sieciowy i wiedzę specjalistyczną w zakresie konfiguracji. Dodatkowo inwestycja pociągała za sobą konieczność skomplikowanego i czasochłonnego (do kilku tygodni) wdrożenia i konfiguracji sprzętu w celu zapewnienia prawidłowego działania swojej sieci.

SD-WAN działa inaczej, a implementacja rozwiązań Forcepoint zdecydowanie ogranicza koszty związane z zakupem sprzętu oraz czasochłonność prac implementacyjnych. Technologia SD-WAN pozwala organizacjom budować sieci rozproszone przy wykorzystaniu niedrogich łączy oferowanych przez dostawców usług internetowych (ISP), zamiast wymagać dedykowanych, drogich łączy operatorskich, takich jak MPLS. Technologia SD-WAN w ujęciu Forcepoint dysponuje funkcjonalnością pozwalającą łączyć różne technologie połączeń i dostawców usług internetowych w trybie active-active, zwiększając ogólną wydajność sieci w każdej lokalizacji.
Konfiguracja wszystkich lokalizacji odbywa się centralnie, co eliminuje potrzebę ręcznej edycji plików konfiguracyjnych na każdym urządzeniu, co może mieć również duże znaczenie w obliczu ograniczeń związanych ze swobodnym przemieszczaniem się. Administratorzy mają pełną widoczność w całej sieci, a nie tylko wgląd do poszczególnych routerów WAN, dzięki czemu mogą zrozumieć, co się dzieje, i szybciej reagować na incydenty i potencjalne problemy.

Korzyści z implementacji technologii SD-WAN w oparciu o rozwiązania NGFW firmy Forcepoint, tj. redukcja TCO to nie jedyna przewaga.
Wiele organizacji, które już zaimplementowały technologię SD-WAN w swoim środowisku lub dopiero planują zmiany, jako jeden z głównych argumentów wskazują możliwość uniezależnienia się i wyeliminowania wolnych i kosztownych łączy MPLS. To jednak nie wszystkie korzyści.

Niższe koszty operatorskie
Implementacja technologii SD-WAN umożliwia obniżyć bieżące koszty operacyjne, związane z kosztami łączy MPLS, pozwalając na przejście na łącza szerokopasmowe takie jak: światłowodowe, DSL, a nawet technologie mobilne.

Zero-Touch Deployment
Wdrażając urządzenia NGFW Forcepoint w odległych biurach i lokalizacjach nie ma konieczności ingerencji administratora IT na miejscu. Urządzenia mogą automatycznie pobierać bazową konfigurację z chmury instalacyjnej Forcepoint lub via zewnętrzny dysk/pendrive, co eliminuje potrzebę ręcznej konfiguracji w zdalnym oddziale.

Wyższa wydajność aplikacji w chmurze
Dzięki SD-WAN istnieje możliwość konfiguracji pasma, które zostanie przydzielone konkretnej aplikacji czy usłudze w chmurze. Umożliwiając oddziałom bezpośrednie wyjście do sieci Internet, SD-WAN redukuje wąskie gardła i opóźnienia, które są powszechne w starszych sieciach WAN.

Agregacja wielu łączy
Tradycyjna architektura WAN zwykle korzysta z pojedynczych łączy operatorskich dedykowanych dla każdej lokalizacji. Dzięki SD-WAN można używać wielu łączy od różnych dostawców usług internetowych, eliminując jeden punkt awarii, który mógłby doprowadzić do awarii sieci.

Większa elastyczność
Gdy otwierasz nowe oddziały, czas to pieniądz. SD-WAN umożliwia szybką konfigurację niezawodnych i bezpiecznych sieci, przy użyciu dostawców ISP najbardziej odpowiednich dla każdej lokalizacji. Jednocześnie wdrażając technologię SD-WAN możesz zapewnić granularność i spójność wszystkich polityk implementowanych z jednego miejsca dla wszystkich urządzeń w ramach sieci.

Optymalizacja wykorzystania posiadanych zasobów, czyli o redukcji TCO raz jeszcze
SD-WAN w oparciu o urządzenia firmy Forcepoint umożliwia inteligentne przypisanie kluczowych aplikacji do poszczególnych łączy, przypisując każdemu z nich różne priorytety (QoS). Pozwala to na optymalne wykorzystanie posiadanych zasobów w każdej sytuacji, aby zmaksymalizować wydajność i produktywność przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów.

Chcesz poznać techniczne aspekty technologii SD-WAN w oparciu o rozwiązania firmy Forcepoint? Zobacz jak wygląda prosty i intuicyjny interfejs rozwiązania podczas 15 - minutowej prezentacji online przygotowanej przez inżyniera Monolit IT – Bartosza Zabielskiego >>

Anna Bławat – Świercz

Anna Bławat – Świercz

Regionalny Manager Sprzedaży. Od ponad 11 lat w branży IT, odpowiedzialna za sprzedaż towarów i usług w ramach projektów związanych z budową infrastruktury informatycznej.

Anna.Blawat(at)monolit-it.pl

Zobacz wszystkie artykuły danego autora >>

INTERESUJE CIĘ TEN TEMAT?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI! NIE CZEKAJ!


 
 

Tagi

# VPN #AMD #Angular #Audyt oprogramowania #Bezpieczeństwo IT #Certum #Dell #Dell EMC PowerStore #Dell Precision 7920 Rack #Dell Vostro 5490 #DellEMC #Forcepoint #HFC Monitoring #Huawei IdeaHub Pro #IBM #IBM FlashSystem 5200 #Intel #Java #JavaScript #Kamera termowizyjna USS-TIC-600 #Lenovo ThinkPad #Monolit IT Dream Team #MonolitIT_DNA #NGFW #NetQM #Nvidia #Odreczny Podpis Biometryczny #Oprogramowanie na zamówienie #Outourcing IT #Predictive Maintenance #Produkcja Oprogramowania #SD-WAN #Serwis oprogramowania #SignaturiX #Sport #Spring #ThinkPad X1 Extreme #ThinkPad X1 Fold #ThinkPad X1 Nano #Wytwarzanie oprogramowania #Xeon #Zaufana Strona Trzecia #aplikacje mobilne #bezpieczeństwo IT #bezpieczne podpisywanie #bramki do pomiaru temperatury #chmura hybrydowa #ciągłość pracy #cyberbezpieczeństwo #czas wolny #dostęp zdalny #dysk SCM #framework nest.js #framework passport js. #hardware #home office #kamera USS-TIC600 #kamera termowizyjna #komputer PC #komputer stacjonarny Dell #komputery Dell #laptop #macierz #macierz IBM #macierz dyskowa #monitoring #narzędzia do pracy zdalnej #notebook #notebook Dell #nowoczesna organizacja #ochrona ludzi #odręczny podpis elektroniczny #oprogramowanie macierzy #podpis biometryczny #podpis na smatfonie #podpis na tablecie #praca grupowa #praca zdalna #procesor Intel 11. generacji #procesory mobilne #projekty IT #przemysł 4.0 #ransomware #serwer #serwis IT 24/7 #sieci rozległe #sieci rozproszone #software #stacja robocza Dell #storage #testowanie aplikacji #usługi chmurowe #zdalny dostęp do aplikacji

Blog technologiczny Monolit IT

W Monolit IT chętnie dzielimy się wiedzą z zakresu technologii, rozwiązań IT, programowania, projektów czy budowy infrastruktury informatycznej. Naszego bloga piszemy sami. Macie wiedzę z pierwszej ręki od naszych inżynierów i wdrożeniowców z wieloletnim doświadczeniem. Zapraszamy!

czytaj więcej

kontakt

Z naszą wiedzą i doświadczeniem tworzymy profesjonalne i niezawodne rozwiązania IT.

Monolit IT Sp z o.o. Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000280291 NIP: 958-155-93-85 REGON: 220431534 Wysokość kapitału zakładowego: 50 500 PLN

Monolit IT Sp. z o.o.
81-341 Gdynia
ul. Warsztatowa 12

tel: +48 58 763 30 00
fax: +48 58 763 30 10
e-mail: biuro@monolit-it.pl

Mapa Serwisu
Polityka Cookie
Projekty UnijneWszelkie Prawa zastrzeżone ©2021