Monolit-IT - Blog - szczegóły

Baza wiedzy

Poznaj nową macierz IBM FlashSystem 5200

10.06.2021

Jeszcze niecałą dekadę temu większość Klientów rozwiązań storage inwestowała w macierze z niewielkim stosunkiem pojemności dysków SSD względem pojemności łącznej z uwagi na ich nieprzystępną cenę rynkową.

Dyski szybkie stanowiły ok. 20% całej pojemności macierzy na poczet realizacji funkcjonalności Easy Tiering – czyli zwiększenia wydajności urządzenia. I był to ogromny przełom technologiczny w tym czasie.

Obecnie, dzięki przełomowym funkcjonalnościom nowej macierzy linii IBM FlashSystem 5200, w przystępnej cenie możemy zaoferować naszym Klientom pojemność 1PB, zamkniętą w pudełku wielkości dużej pizzy - 1U, a do tego wszystko na dyskach półprzewodnikowych.

Firma IBM nadąża za potrzebami rynku a potrzeby te wyznaczają coraz to bardziej wymagające aplikacje. Co więcej - IBM nie odcina się od poprzednich generacji swoich macierzy. Macierz IBM FS5200 wirtualizuje zasoby macierzy poprzedniej generacji IBM lub firm konkurencyjnych. Dzięki temu macierze poprzednich generacji niejako dziedziczą cechy nowej linii FS5200 w zakresie funkcjonalności. Jest to zatem unikatowa funkcjonalność do tej pory zarezerwowana dla macierze klasy Enterprise czy Midrange. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nowa macierz 5200 może być rozbudowywana o półki z poprzednich generacji FlashSystem.

Brzmi interesująco? A to jeszcze nie wszystkie przewagi. W urządzeniu wielkości 1U dostępnych jest prawie 1PB przestrzeni, do tego serwisy umożliwiające wirtualizację innych macierzy, a to wszystko w macierzy klasy Entry Level i za przystępną cenę. Prawie 1PB danych przestrzeni fizycznej jest do uzyskania w macierzy IBM FS5200, gdy będzie ona wyposażona w 12 dysków FCM – 38,5 TB każdy. Czytając ten artykuł drogi czytelniku pewnie szybko przemnożysz, że 12 dysków FCM 38,5 TB nie daje w sumie pojemności 1 PB. Wspomniana pojemność jest zapewniona dzięki kompresji danych. Jest ona cechą nierozłączną modułów FCM i jest realizowana na poziomie kontrolerów dysków, a nie dodatkowej karty, czy algorytmów oprogramowania samego kontrolera. Na pewno kompresja nie będzie mniejsza niż 2:1, a może nawet osiągnąć poziom 5:1 czy 7:1 Co najistotniejsze, kompresja nie obniża wydajności macierzy.

Stopień kompresji danych oczywiście zależy od rodzaju samych danych. W celu sprawdzenia stopnia kompresji proponujemy zatem przeprowadzenie odpowiednich testów. Pilotażowe wdrożenie pokaże możliwie najdokładniej, jak dane przechowywane w środowisku Klienta kompresują się i o jakiej docelowej konfiguracji macierz należy rozmawiać. Jeżeli Klient chce zaoszczędzić swój czas, to analizę danych można przeprowadzić dzięki narzędziu IBM FlashSystem Comprestimator Program, który działa według tego samego algorytmu, co moduły kompresujące w FCM. Po jego uruchomieniu można otrzymać wynik najbardziej zbliżony do rzeczywistego.

W ramach konfiguracji macierzy FS5200 mamy do dyspozycji maksymalnie do 12 dysków FCM, SCM czy SSD NVMe. Jeżeli jednak jest potrzeba dodatkowej liczby wydajnych dysków półprzewodnikowych, to mamy do dyspozycji możliwość uzyskania dodatkowej pojemności w ramach kolejnej macierzy FS5200 - klastrowanie poziome. Takie klastrowanie zapewnia, że wszystkie zasoby są zarządzane z jednego interfejsu. Klaster może być rozbudowany do czterech macierzy. Taki klaster jest w stanie obsłużyć 6 M IOPS, czyli wartości kiedyś nie osiągalnej dla macierzy klasy Entry Level.

Jeśli z kolei nie chcesz się rozbudowywać poziomo, tylko pionowo, to macierz jest rozbudowywana o półki poprzednich generacji, czyli półki 2U i 5U. W zależności od konkretnego modelu możemy się rozbudować o 240 dysków w modelach 12G i 480 dysków w modelach 24G oraz aż do 735 dysków w modelu 92G, zatem maksymalnie taka macierz może zaoferować około 32 PB przestrzeni storage.

Do tej pory wspomnieliśmy wyłącznie o dyskach FCM, gdyż mają sporo zalet. Do nich należy na przykład kompresja bez wpływu na wydajność kontrolera macierzy, ale to tylko jedna z cech. Drugą niewątpliwą zaletą jest to, że moduły FCM, dzięki wykorzystaniu Variable Straip Raid wewnątrz dysków, są bezawaryjne. Można utracić pojemność 1,75 chip’a zanim nastąpi offline całego modułu. Można powiedzieć, że jest to taki RAID w ramach bramek NAND pomięci półprzewodnikowych.

Dyski FCM są jedną z oferowanych przez macierze IBM FS5200 możliwości. To, co wyróżnia macierz FS5200 od całej gamy konkurencji to między innymi to, że macierz ta, a w zasadzie kontroler, można obsadzić w całości, czyli 12 dyskami FCM, ale również dyskami SCM czy SSD NVMe. Kryteria wyboru są proste: tym, którym zależy na ekstremalnej wydajności oraz trwałości dysku polecamy moduły SCM, tym z kolei, którym zależy na połączeniu w/w cech w trochę przystępniejszej cenie, polecamy wybór modułów FCM, wersja ekonomiczna to „zwykłe” SSD NVMe. Dziwnie brzmi sformułowanie „zwykłe” dyski SSD NMVe, zwłaszcza gdy większość z nas pamięta czasy, kiedy zaprojektowanie macierzy poległo na wyliczeniu I/O na poszczególne dyski, a SSD było tą warstwą najbardziej wydajną. Tymczasem obecnie mówimy już o różnicach w samych dyskach półprzewodnikowych. Analitycy rynku IT już lata temu donosili, że wspomniana inżynieria doboru przestrzeni dyskowej w postaci excela i wyliczeń IOPS przejdzie do lamusa. Zgodnie z tym trendem pewnie za kilka lat zapomnimy o macierzach hybrydowych...

Macierz IBM FlashSystem 5200 jest pierwszą macierzą klasy end-to-end NVMe. Ta macierz została zaprojektowana tak, aby odciążać system operacyjny hosta od obsługi dużej ilości operacji I/O. Brzmi interesująco? Zapraszamy do kontaktu.

 

Zainteresował Cię ten wpis?
Chcesz dowiedzieć się więcej?

Marek Ślusarski

Marek Ślusarski

Członek Zarządu Monolit IT. Manager i architekt IT z ponad 25 letnim doświadczeniem w zarządzaniu zaawansowanymi projektami informatycznymi. W Monolit IT odpowiedzialny za strategię i rozwój sprzedaży.

marek.slusarski(at)monolit-it.pl

Zobacz wszystkie artykuły danego autora »