Monolit-IT - Blog - szczegóły

Baza wiedzy

Najważniejsze trendy w cyberbezpieczeństwie minionego roku - czyli co tak naprawdę czeka nas w roku 2023

22.02.2023

Miniony rok, podobnie jak poprzednie lata, cechował się dużą zmiennością i zawirowaniami w różnych sferach naszego życia, w tym między innymi dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Znana firma analityczno-badawcza jaką jest Gartner, wykazała siedem głównych trendów związanych z bezpieczeństwem IT w roku 2022.

Na ich podstawie ta sama instytucja stworzyła prognozy na rok bieżący. Jednak zacznijmy od poprzedniego roku.

cyber security_ Monolit__prognozy 2023

Trend nr 1 – Zwiększenie powierzchni ataku

Około 60% pracowników umysłowych pracuje zdalnie, a co najmniej 18% nie wróci już do biura. Te zmiany w sposobie naszej pracy, wraz z większym wykorzystaniem chmury publicznej, wysoce połączonymi łańcuchami dostaw i wykorzystaniem systemów cybernetycznych, ujawniły nowe i wymagające większej kontroli powierzchnie ataków.

Trend nr 2 - Ochrona systemu tożsamości

Systemy identyfikacji tożsamości są przedmiotem ciągłych ataków. Niewłaściwe użycie poświadczeń jest obecnie podstawową metodą stosowaną przez atakujących w celu uzyskania dostępu do systemów i osiągnięcia swoich celów.

Trend nr 3 - Ryzyko w cyfrowym łańcuchu dostaw

Gartner przewiduje, że do 2025 roku 45% organizacji na całym świecie doświadczy ataków na swoje łańcuchy dostaw oprogramowania, co stanowi trzykrotny wzrost w stosunku do 2021 roku.

Trend nr 4 - Konsolidacja dostawców

Dostawcy rozwiązań konsolidują swoje produkty związane z bezpieczeństwa w pojedyncze platformy i wprowadzają opcje cenowe i licencyjne, aby uatrakcyjnić rozwiązania pakietowe. Chociaż może to wiązać się z nowymi wyzwaniami, takimi jak zmniejszona siła negocjacyjna i potencjalne pojedyncze punkty niepowodzenia, firma Gartner postrzega konsolidację jako pożądany trend, który powinien zmniejszyć złożoność, obniżyć koszty i poprawić wydajność, prowadząc do poprawy ogólnego bezpieczeństwa.

Trend nr 5 - Siatka cyberbezpieczeństwa

Sieć cyberbezpieczeństwa to nowoczesne, koncepcyjne podejście do architektury bezpieczeństwa, które umożliwia rozproszonemu przedsiębiorstwu wdrażanie i integrowanie zabezpieczeń z zasobami, niezależnie od tego, czy znajdują się one lokalnie, w centrach danych czy w chmurze. Gartner przewiduje, że do 2024 r. organizacje stosujące architekturę siatki Cyber Security zmniejszą skutki finansowe poszczególnych incydentów związanych z bezpieczeństwem średnio o 90%.

Trend nr 6 - Decyzje rozproszone

Osoby decyzyjne w organizacjach potrzebują szybkiej i sprawnej usługi cyberbezpieczeństwa, aby wspierać cyfrowe priorytety biznesowe. Jednak wraz z cyfryzacją coraz większej liczby aspektów działalności, wykonywanie zadań staje się zbyt trudne w formie scentralizowanej. Należy więc rozproszyć decyzyjność na poszczególne jednostki organizacyjne odpowiedzialne za bezpieczeństwo IT.

Trend nr 7 - Poza świadomością

Czynnik ludzki nadal występuje w przypadku większości naruszeń danych, co pokazuje, że tradycyjne podejście do szkolenia w zakresie świadomości bezpieczeństwa jest nieskuteczne. Postępowe organizacje odchodzą od przestarzałych kampanii uświadamiających, opartych na zgodności i inwestują w holistyczne programy zmiany zachowania i kultury, których celem jest wprowadzenie bezpieczniejszych sposobów pracy.

Tak właśnie określono główne trendy i ich obszary związane z cyberbezpieczeństwem minionego roku. A jakie w takim razie są prognozy na bieżący rok i czy są zbieżne z oczekiwaniami z zeszłego roku?

Jak już zostało to zasygnalizowane na początku wiele czynników powoduje dynamiczne i często nieprzewidywalne zmiany w światowych trendach dotyczących Cyber Security. Dlatego też Gartner dosyć mocno zmodyfikował swoje przewidywania w wielu obszarach, choć niektóre mogą się wydawać tożsame z poprzednimi.

  1. Łańcuch dostaw i ryzyko geopolityczne zdominują cyberbezpieczeństwo.
  2. Pojawiające się wzorce architektoniczne usprawnią bezpieczeństwo.
  3. Zero Trust będzie odgrywać kluczową rolę w zarządzaniu ryzykiem.
  4. Działy DevSecOps staną się krytycznymi dla biznesu.
  5. Operacje bezpieczeństwa (secops) z automatyzacją zwiększą możliwości proaktywne i detektywistyczne.
  6. Cyberbezpieczeństwo zorientowane na dane będzie kluczem do świata, w którym dane są wszędzie.
  7. Punkty końcowe i obciążenia infrastruktury będą wymagały elastycznej ochrony przed pojawiającymi się i ustalonymi zagrożeniami.
  8. Oprogramowanie ransomware obsługiwane przez ludzi stanie się większym zagrożeniem

Jak łatwo zauważyć żyjemy w ciekawych czasach, ale też niebezpiecznych i charakteryzujących się dużą dynamika zmian. Doskonałym odzwierciedleniem tego faktu jest właśnie Cyber Security, które tak naprawdę stanowi o bezpieczeństwie ludzi, organizacji, a nawet całych państw i ich rządów. Tym samym można zaryzykować i postawić tezę, iż w dobie cyfrowej transformacji, to właśnie sprawy związane z bezpieczeństwem IT będą tymi, na które należy zwrócić szczególną uwagę w nadchodzących miesiącach, a być może latach.

Pamiętaj, że Monolit IT to wybitnej klasy specjaliści z zakresu Cyber Security. Oferujemy rozwiązania takich liderów rynku jak między innymi: Forcepoint czy Delinea.
Więcej o naszej ofercie zakresu cyberbezpieczeństwa przeczytaj tutaj >>

Zainteresował Cię ten wpis?
Chcesz dowiedzieć się więcej?

Kamil Sarnecki

Kamil Sarnecki

Regionalny Manager Sprzedaży w Monolit IT. Odpowiedzialny za sprzedaż urządzeń końcowych do klientów biznesowych oraz za zamówienia publiczne. Kamil ma ponad 11 letnie doświadczenie w doradztwie i sprzedaży sprzętu mobilnego (notebooki itd.) oraz PC.

Kamil.Sarnecki(at)monolit-it.pl

Zobacz wszystkie artykuły danego autora »