Baza wiedzy
Od dawna mówi się o usługach czy przemyśle 4.0 w kontekście biznesu. Coraz częściej jednak rozmawia się również o usługach 4.0 skierowanych do samorządów... Przykład? System monitorowania i sterowania siecią kanalizacji niskociśnieniowej w oparciu o rozwiązanie NetQM for IoT.
Nie raz na łamach naszego bloga pisałem o NetQM. Czy to w kontekście rozwiązań dedykowanych branżom: przemysłowej, budowlanej czy telekomunikacyjnej (link >>) czy nauce (link >>). Tym razem jednak dzielę się case study rozwiązania dedykowanego samorządom.
Projekt: System Monitorowania i Sterowania Siecią Kanalizacji Ciśnieniowej
Branża: Jednostka samorządu terytorialnego
Produkt: NetQM for IoT
O projekcie
Projekt zakłada wykorzystanie rozwiązania Monolit IT NetQM for IoT oraz modułów automatyki przemysłowej do monitorowania i sterowania siecią kanalizacji ciśnieniowej. Celem projektu jest połączenie pomp oraz modułów komunikacyjnych zlokalizowanych w przydomowych przepompowniach w jeden centralny System Monitorowania.
Wyzwania
Monitorowanie i sterowanie pompami kanalizacyjnymi w taki sposób, aby z jednego miejsca operator widział stan całego systemu. System mógł podejmować automatyczne decyzje odnośnie włączania lub wyłączania odpowiednich sekcji pompowni nie powodując nadmiernych ciśnień i utraty przepustowości układu. System powinien posiadać cechy automatycznego sterowania, monitorowania i alarmowania o stanie każdej z przepompowni. Powinien również umożliwiać manualne sterowanie każdą z pomp ciśnieniowych.
Rozwiązanie
System Monitorowania przepompowni składa się z następujących elementów:
- Systemu Centralnego NetQM for IoT, który jest zainstalowany w Datacenter,
- koncentratorów (bramek) zlokalizowanych w wybranych budynkach gminnych,
- zestawów automatyki wraz z modułami komunikacyjnymi LoRaWan zlokalizowanych w przydomowych przepompowniach.
System Centralny NetQM for IoT
System Centralny odpowiada za zbieranie, przetwarzanie i analizę danych oraz sterowanie elementami automatyki. Tworzy raporty i w przypadku pojawienia się problemu – alarmy/powiadomienia widoczne przez administratorów systemu.
Wybrane funkcjonalności Systemu Centralnego NetQM for IoT to między innymi:
- zbieranie danych z koncentratorów i zestawów automatyki,
- analiza danych,
- porównywanie danych,
- API do systemów trzecich,
- eksport danych w wybranym formacie,
- monitoring w czasie rzeczywistym,
- raportowanie,
- wizualizacja danych i dashboard,
- powiadomienia i alarmy,
- polityki i uprawnienia dla użytkowników,
- sterowanie i wysyłanie komunikatów do urządzeń zewnętrznych stanowiących infrastrukturę automatyki przemysłowej.
Koncentratory (bramki)
Odpowiedzialne są za zbieranie i dystrybucję zgromadzonych danych pochodzących z zestawów automatyki montowanej przy przydomowych pompach. Z koncentratorem komunikują się poszczególne moduły komunikacyjne LoRaWan zainstalowane w każdej pompie. Koncentrator przekazuje dane do Systemu Centralnego NetQM for IoT oraz odbiera zadania z Systemu Centralnego i dystrybuuje do automatyki wybranej przepompowni przy wykorzystaniu lokalnej sieci LAN.
Zestawy automatyki z modułami komunikacyjnymi LoRaWan
493 zestawy zamontowane są w poszczególnych przydomowych przepompowniach. Dzięki intuicyjnej aplikacji każdy z użytkowników posiada możliwość podglądu pracy swojej przepompowni. Wyświetlane dane to miedzy innymi: szacowana ilość przepompowanych ścieków, awaria, zmiany wartości w danym okresie. Użytkownik na swojej aplikacji będzie również miał możliwość sprawdzenia informacji szczegółowych dotyczących swojej przepompowni w systemie graficznym m.in. wysokości napełnienia przepompowni.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań NetQM? Zapraszam na stronę https://netqm.tech. O innych zrealizowanych wdrożeniach NetQM for IoT dla przemysłu 4.0 możesz posłuchać tutaj >>
Zainteresował Cię ten wpis?
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Piotr Zych
Członek Zarządu Monolit IT. Manager i architekt IT z ponad 25 letnim doświadczeniem w realizacji i zarządzaniu złożonymi projektami IT. Odpowiedzialny za projekty B&R oraz analizę finansową w Monolit IT.
Zobacz wszystkie artykuły danego autora »