Monolit-IT - Blog - szczegóły

Baza wiedzy

Przemysł i usługi 4.0 w samorządach.

15.03.2023

Od dawna mówi się o usługach czy przemyśle 4.0 w kontekście biznesu. Coraz częściej jednak rozmawia się również o usługach 4.0 skierowanych do samorządów... Przykład? System monitorowania i sterowania siecią kanalizacji niskociśnieniowej w oparciu o rozwiązanie NetQM for IoT.


Nie raz na łamach naszego bloga pisałem o NetQM. Czy to w kontekście rozwiązań dedykowanych branżom: przemysłowej, budowlanej czy telekomunikacyjnej (link >>) czy nauce (link >>). Tym razem jednak dzielę się case study rozwiązania dedykowanego samorządom. 


Projekt: System Monitorowania i Sterowania Siecią Kanalizacji Ciśnieniowej

Branża: Jednostka samorządu terytorialnego

Produkt: NetQM for IoT

O projekcie

Projekt zakłada wykorzystanie rozwiązania Monolit IT NetQM for IoT oraz modułów automatyki przemysłowej do monitorowania i sterowania siecią kanalizacji ciśnieniowej. Celem projektu jest połączenie pomp oraz modułów komunikacyjnych zlokalizowanych w przydomowych przepompowniach w jeden centralny System Monitorowania.

Wyzwania

Monitorowanie i sterowanie pompami kanalizacyjnymi w taki sposób, aby z jednego miejsca operator widział stan całego systemu. System mógł podejmować automatyczne decyzje odnośnie włączania lub wyłączania odpowiednich sekcji pompowni nie powodując nadmiernych ciśnień i utraty przepustowości układu. System powinien posiadać cechy automatycznego sterowania, monitorowania i alarmowania o stanie każdej z przepompowni. Powinien również umożliwiać manualne sterowanie każdą z pomp ciśnieniowych.

Rozwiązanie

System Monitorowania przepompowni składa się z następujących elementów:

 • Systemu Centralnego NetQM for IoT, który jest zainstalowany w Datacenter,
 • koncentratorów (bramek) zlokalizowanych w wybranych budynkach gminnych,
 • zestawów automatyki wraz z modułami komunikacyjnymi LoRaWan zlokalizowanych w przydomowych przepompowniach.

System Centralny NetQM for IoT

System Centralny odpowiada za zbieranie, przetwarzanie i analizę danych oraz sterowanie elementami automatyki. Tworzy raporty i w przypadku pojawienia się problemu – alarmy/powiadomienia widoczne przez administratorów systemu.

Wybrane funkcjonalności Systemu Centralnego NetQM for IoT to między innymi:

 • zbieranie danych z koncentratorów i zestawów automatyki,
 • analiza danych,
 • porównywanie danych,
 • API do systemów trzecich,
 • eksport danych w wybranym formacie,
 • monitoring w czasie rzeczywistym,
 • raportowanie,
 • wizualizacja danych i dashboard,
 • powiadomienia i alarmy,
 • polityki i uprawnienia dla użytkowników,
 • sterowanie i wysyłanie komunikatów do urządzeń zewnętrznych stanowiących infrastrukturę automatyki przemysłowej.

Koncentratory (bramki)

Odpowiedzialne są za zbieranie i dystrybucję zgromadzonych danych pochodzących z zestawów automatyki montowanej przy przydomowych pompach. Z koncentratorem komunikują się poszczególne moduły komunikacyjne LoRaWan zainstalowane w każdej pompie. Koncentrator przekazuje dane do Systemu Centralnego NetQM for IoT oraz odbiera zadania z Systemu Centralnego i dystrybuuje do automatyki wybranej przepompowni przy wykorzystaniu lokalnej sieci LAN.

Zestawy automatyki z modułami komunikacyjnymi LoRaWan

493 zestawy zamontowane są w poszczególnych przydomowych przepompowniach. Dzięki intuicyjnej aplikacji każdy z użytkowników posiada możliwość podglądu pracy swojej przepompowni. Wyświetlane dane to miedzy innymi: szacowana ilość przepompowanych ścieków, awaria, zmiany wartości w danym okresie. Użytkownik na swojej aplikacji będzie również miał możliwość sprawdzenia informacji szczegółowych dotyczących swojej przepompowni w systemie graficznym m.in. wysokości napełnienia przepompowni.

usługi 4.0 w samorządach_NetQM_MonolitIT

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań NetQM? Zapraszam na stronę https://netqm.tech. O innych zrealizowanych wdrożeniach NetQM for IoT dla przemysłu 4.0 możesz posłuchać tutaj >>

Zainteresował Cię ten wpis?
Chcesz dowiedzieć się więcej?

Piotr Zych

Piotr Zych

Członek Zarządu Monolit IT. Manager i architekt IT z ponad 25 letnim doświadczeniem w realizacji i zarządzaniu złożonymi projektami IT. Odpowiedzialny za projekty B&R oraz analizę finansową w Monolit IT.

biuro@monolit-it.pl

Zobacz wszystkie artykuły danego autora »