Monolit-IT - Blog

10.01.2019

IT wbrew obiegowym stereotypom

Co łączy IT i sztukę? Czy programowanie to sztuka czy tylko rzemiosło? Na ile bliska jest sztuka naszej firmie? Jak wspieramy społeczności lokalne? W jakie działania się angażujemy? Poznajcie Monolitowe DNA.

Każdą firmę tworzą ludzie. Dla nas liczy się nie tylko to, że łączy nas praca czy wspólne pasje. Łączy nas coś więcej. Zainteresowanie światem i w jaki sposób jako firma możemy na niego poza zawodowo oddziaływać.

Od lat wspieramy gdyński Dom Hospicyjny dla dzieci „Bursztynowa Przystań”. Nie tylko poprzez wsparcie finansowej tej organizacji ale również poprzez promocję wśród naszych klientów i partnerów. Osoby, do których wysyłamy kartki świąteczne już kolejny rok widzą piękne grafiki stworzone przez wolontariuszkę Hospicjum. To jednak nie wszystko. W naszych mediach społecznościowych czy w stopkach maili też widzicie grafiki zachęcające do wpłaty datków na rzecz podopiecznych OPP Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca (KRS KRS 0000044542).

W 2018 roku braliśmy udział w Gdańsk Business Run z którego dochód został przekazany Łukaszowi Niegowskiemu i Markowi Wesołowskiemu (więcej>>). Wspólnie z 1464 uczestnikami tego biegu zebraliśmy 109.344zł. W 2019 Monolit IT Dream Team również planuje uczestnictwo we wrześniowym biegu. Kto wie, może nawet pobiegniemy w dwóch pięcioosobowych drużynach? Trzymajcie za nas kciuki!

Przełom roku to czas w którym tradycyjnie wydajemy Monolitowy kalendarz. W latach poprzednich były to na przykład: zdjęcia zrobione przez naszych pracowników, grafiki nawiązujące w mniejszym bądź większym zakresie do IT bądź branż w których nasze rozwiązania funkcjonują. W tym roku jest inaczej. Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na wsparcie poprzez nasz kalendarz bardzo uzdolnionej, urodzonej i mieszkającej w Gdyni malarki, Iwony Delińskiej. W latach 1985-1992 studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz i na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Dyplom z tkaniny unikatowej obroniła u prof. B. Świderskiej. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Staramy się aby za naszymi kalendarzami stał przekaz. Aby kalendarze bawiły, pokazywały nasze pasje czy IT z nieco innej perspektywy. Tegoroczny kalendarz zatytułowaliśmy „Programowanie to sztuka”. Sztuka niekoniecznie zrozumiała dla każdego, nie każdy musi być jej znawcom, nie każdy musi ją podziwiać ale jest częścią naszego życia. Coraz więcej elementów naszego codziennego funkcjonowania składa się z kodu – oprogramowanie zastosowane w naszych samochodach, telewizory, sterowanie światłem na ulicach, ogrzewanie domów, nie wspominając nawet o komputerach, serwerach czy software, którego na co dzień używamy. A nasze smartfony …. można wymieniać bez końca. Sztuka, gdy się przez chwilę nad tym zastanowimy, też otacza nas ze wszystkich stron. Oczywiście najczęściej jest to sztuka użytkowa czy architektura ale często również obrazy, grafiki, rzeźby. Dobrze napisany kod to swojego rodzaju sztuka. Programiści doskonale to wiedzą.

programowanie_to_sztuka

Okładka kalendarza Monolit IT 2019 w którym zaprezentowano obrazy Iwony Delińskiej.

Poprzez kalendarz na 2019 rok chcemy przybliżyć malarstwo współczesne, abstrakcyjne, nie funkcjonujące w szerszej świadomości. Być może na pierwszy rzut oka nie jest ono zrozumiałe. Dlaczego? Bo wymaga od odbiorcy chwili zastanowienia, analizy, uruchomienia myślenia abstrakcyjnego, wyjścia poza schematy myślowe.

Iwona_Delińskia_obrazIwona Delińska, "Delight" 2018, akryl/płótno,80x100cm.

Każdy odbiorca prac Iwony Delińskiej widzi w obrazach przedstawionych w kalendarzu coś innego. Jedna osoba zobaczy abstrakcyjne kamienie na plaży, ktoś inny komórki w niebieskiej krwi, ktoś inny głowy ludzi widziane z góry. A może jest to kolorowy chodnik? Znajdą się na pewno osoby które powiedzą, że widzą koła w pisakowym kolorze na niebieskim tle i nic więcej. Właśnie to jest wspaniałe w sztuce współczesnej. Niedopowiedzenia, możliwość bardzo indywidualnej interpretacji tego co się widzi.

Jak to powiedział jeden z naszych klientów, który otrzymał kalendarz „Programowanie to sztuka” „Jest to kalendarz dla koneserów”. Tak to prawda. Rok 2019 to podróż a każda karta w naszym kalendarzu to wyjątkowy, być może zaskakujący rozdział. Jak zostanie zinterpretowany i oceniony? Przez każdego odbiorcę inaczej. I to jest właśnie w naszym najnowszym kalendarzu wspaniałe. Nikogo nie pozostawia obojętnym.

Marek Ślusarski

Marek Ślusarski

Członek Zarządu Monolit IT. Manager i architekt IT z ponad 25 letnim doświadczeniem w zarządzaniu zaawansowanymi projektami informatycznymi. W Monolit IT odpowiedzialny za strategię i rozwój sprzedaży.

marek.slusarski(at)monolit-it.pl

Zobacz wszystkie artykuły danego autora >>

INTERESUJE CIĘ TEN TEMAT?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI! NIE CZEKAJ!


 
 

Tagi

# VPN #AMD #APT #Angular #Audyt oprogramowania #Bezpieczeństwo IT #Certum #Dell #Dell EMC PowerStore #Dell Precision 7920 Rack #Dell Vostro 5490 #DellEMC #Forcepoint #HFC Monitoring #Huawei IdeaHub Pro #IBM #IBM FlashSystem 5200 #Intel #Java #JavaScript #Kamera termowizyjna USS-TIC-600 #Lenovo ThinkPad #Monolit IT Dream Team #MonolitIT_DNA #NGFW #NetQM #Nvidia #Odreczny Podpis Biometryczny #Oprogramowanie na zamówienie #Outourcing IT #Produkcja Oprogramowania #SD-WAN #Serwis oprogramowania #SignaturiX #Sport #Spring #ThinkPad X1 Extreme #ThinkPad X1 Fold #ThinkPad X1 Nano #Wytwarzanie oprogramowania #Xeon #Zaufana Strona Trzecia #aplikacje mobilne #bezpieczeństwo IT #bezpieczne podpisywanie #bramki do pomiaru temperatury #chmura hybrydowa #ciągłość pracy #cyberbezpieczeństwo #czas wolny #dostęp zdalny #dysk SCM #framework nest.js #framework passport js. #hardware #home office #kamera USS-TIC600 #kamera termowizyjna #komputer PC #komputer stacjonarny Dell #komputery Dell #laptop #macierz #macierz IBM #macierz dyskowa #narzędzia do pracy zdalnej #notebook #notebook Dell #nowoczesna organizacja #ochrona ludzi #odręczny podpis elektroniczny #oprogramowanie macierzy #phishing #podpis biometryczny #podpis na smatfonie #podpis na tablecie #praca grupowa #praca zdalna #procesor Intel 11. generacji #procesory mobilne #projekty IT #ransomware #serwer #serwis IT 24/7 #sieci rozległe #sieci rozproszone #software #stacja robocza Dell #storage #testowanie aplikacji #usługi chmurowe #zdalny dostęp do aplikacji

Blog technologiczny Monolit IT

W Monolit IT chętnie dzielimy się wiedzą z zakresu technologii, rozwiązań IT, programowania, projektów czy budowy infrastruktury informatycznej. Naszego bloga piszemy sami. Macie wiedzę z pierwszej ręki od naszych inżynierów i wdrożeniowców z wieloletnim doświadczeniem. Zapraszamy!

czytaj więcej

kontakt

Z naszą wiedzą i doświadczeniem tworzymy profesjonalne i niezawodne rozwiązania IT.

Monolit IT Sp z o.o. Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000280291 NIP: 958-155-93-85 REGON: 220431534 Wysokość kapitału zakładowego: 50 500 PLN

Monolit IT Sp. z o.o.
81-341 Gdynia
ul. Warsztatowa 12

tel: +48 58 763 30 00
fax: +48 58 763 30 10
e-mail: biuro@monolit-it.pl

Mapa Serwisu
Polityka Cookie
Projekty UnijneWszelkie Prawa zastrzeżone ©2021