Monolit-IT - Blog - szczegóły

Baza wiedzy

W wolnym czasie w Monolicie. Inspiracje.

02.04.2020

W czasie kwarantanny pracujemy w normalnym trybie. Zmieniliśmy tylko nasze firmowe biurka w Gdyni i Gdańsku na home office. Komunikacja z Klientem, praca nad projektami via telefon czy systemy do pracy zdalnej, implementacje rozwiązań, rozwój naszych systemów – to nadal nasza codzienna praca.

Dziś chcemy się z Wami podzielić tym, co aktualnie robimy w domu „po pracy”. Inspiracje, wiedza, czas wolny – to temat naszego wpisu blogowego.


Ania Bławat Świercz
Nie jestem pasjonatką gier komputerowych, ale gry planszowe, karciane uwielbiam. Polecam na długie wieczory pozornie łatwą grę, która jednak wymaga spostrzegawczości oraz logicznego myślenia - Rummikub, będący trochę odpowiednikiem gry karcianej remik. Jest to gra strategiczna przeznaczona dla 2-4 osób, która umożliwia manipulacje kostkami liczbowymi w celu pozbycia się ich wszystkich ze swojej tabliczki. Gwarantuję dobrą zabawę dla wszystkich graczy :). Jeśli chodzi o ciekawe publikacje, to regularnie śledzę artykuły i publikacje dr Marii Gulewicz drgulewicz.pl - doktorantki nauk ekonomicznych, która rewiduje nowe koncepcje w zarządzaniu zestawiając je z polskimi uwarunkowaniami społeczno - gospodarczymi. W swoich publikacjach formułuje trafne wnioski bazując m.in. na bogatej wiedzy z zakresu czynników wpływających na efektywność pracowników i całych organizacji. Przygotowywane przez dr Gulewicz opracowania są przede wszystkim bardzo aktualne i często uświadamiają z jakimi wyzwaniami spotyka się w pracy każdy z nas każdego dnia - tak np. pisze o rodzaju uzależnienia od technologii informacyjnej pn. FOMO - fear of missing out (strach przed utratą czegoś ważnego i informacji), które istotnie wpływa na dekoncentrację w pracy. Polecam również profil na LinkedIn wydawnictwa Harvard Business Review jako cenne źródło wiedzy o tym, co jest ważne dziś i co będzie ważne w najbliższej dekadzie w biznesie.

Monika Gołuńska
Jestem testerką oprogramowania w Monolit IT, a prywatnie również mamą. Dla mnie ostatnimi czasy wielką przyjemnością jest słuchanie wspólnie z moją rodziną bajek online w wykonaniu aktorów z Bałtyckiego Teatru Różnorodności. Codziennie o 11:00 jest premiera kolejnej bajki. Fajna propozycja dla rodziców młodszych dzieci – pozwala zająć maluchy czymś nie wymagającym bezpośredniego zaangażowania opiekuna i uspokoić wyrzuty sumienia. W końcu klasyczne bajki czytane przez aktorów to trochę inna kategoria niż kreskówki czy gry na tablecie, czyż nie? Bardzo polecam tą inicjatywę! https://www.facebook.com/GdyniaRodzinna/
Aby mieć kontakt z całym moim zespołem oraz z rodziną i przyjaciółmi rozsianymi po całym świecie korzystam np. z Skype, Messenger, WhatsApp … oraz wszystkich innych dostępnych narzędzi, które ułatwiają kontakt z tymi, których nie możemy spotykać w dzisiejszych czasach „na żywo” i pomaga mi to nie zwariować w tych szalonych czasach.


Aleksandra Waluśkiewicz
Lubię czytać, a ilość nie przeczytanych pozycji w domu zaczyna się kurczyć w zastraszającym tempie. Bardzo mnie więc ucieszyła inicjatywa EMPIKu bezpłatnego udostępnienia e-booków i innych produktów z ich platformy. Można i warto z tego skorzystać. Szacunek należy się również, jak się domyślam, wydawcom, którzy się na to zgodzili.

Andrzej Sobolewski
Skupiam się teraz na bardziej praktycznych zaległościach: przypomniałem sobie wiedzę z technikum o tranzystorach i naprawiłem 30 letni wzmacniacz, teraz to się nazywa typu vintage :-), mam więcej czasu na opracowywanie systemu inteligencji do budowanego domu, tu lista blogów do śledzenia jest naprawdę bardzo długa… Z bardziej intelektualnych rozrywek bawię się w nauczyciela języka polskiego..(:-)),… i matematyki – tu czasem trudno mi rozróżnić, czy to nadrabianie zaległości, inwestycja w przyszłość, czy walka z wiatrakami…. :). No i żeby domownicy bardziej tęsknili za normalnymi czasami, spełniam pasję kulinarne, wczoraj był kapuśniak, …..zostaję sam z duuużym garnkiem, do następnej soboty jakoś sobie poradzę…:-). Raczej blog kulinarny w moim wydaniu ludzkości nie grozi, choć kto wie…

Marcin Sikorski
W wolnym czasie nadrabiam zaległości kulturalne. Musiałem zrezygnować z naszych Monolitowych treningów, czy startu w biegach masowych. Moim odkryciem ostatnimi czasy jest Ninateka – jest zdecydowanie lepsza niż Netflix. To nie tylko platforma z bezpłatnym dostępem do filmów. W swoich zasobach ma ponad 7000 plików audio i video. W moim odczuciu Ninateka jest lepsza niż Netflix! Jak sami o sobie piszą „Ninateka to filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe”. Warto dodać, że dostęp nie wymaga logowania. Wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam.

Justyna Wojtaszczyk
W chwili obecnej mam ogrom pracy. Nie tylko przygotowujemy wspólnie z zespołem bieżącą komunikację marketingową, ale również intensywnie pracujemy nad działaniami „po #zostanwdomu”. Czasu wolnego mam zdecydowanie mniej niż przed 13-tym marca. A co robię w wolnym czasie? Wiele wieczorów spędziłam na korespondowaniu i rozmowach z przyjaciółmi. Nie tylko z Polski, ale również z USA, Egiptu, Norwegii, Dubaju, Anglii czy Japonii. Dzięki tym rozmowom nie tylko mam kontakt z bliskimi mi osobami, ale również przez cały czas ćwiczę język angielski. Ważnym aspektem mojej pracy jest również obserwacja nastrojów społecznych – a tutaj pełny przegląd mam na moim prywatnym profilu FB. Czytam książki papierowe. Obecnie „na tapecie” mam „Sedno sprawy” Graham Greene. Bardzo polecam pozycje, które właśnie skończyłam: Alex Kerr „Japonia utracona” oraz Joseph Conrad „Serce ciemności”. Mam nadzieję, że są również dostępne w formie e-booków. Serią 16 książek, które mogę czytać bez końca są pozycje autorstwa Robert`a van Gulik i jego seria przygód sędziego Di (wzorowana na życiu prawdziwej postaci historycznej żyjącej w latach 630-700 n.e. w Chinach dynastii Tang). Jeśli lubicie lekkie książki detektywistyczne oraz historię i kulturę antycznych Chin, to znajdziecie się w niebie! Melomanom polecam składankę na YouTube Oceans – Cold Ain`t For Me. Fajne sety – idealne również do pracy. Jestem również w trakcie oglądania kultowej serii „Sex w wielkim mieście” na HBO go. Jak nasze postrzeganie świata, relacji, społeczeństwa zmieniło się od 1998 roku, kiedy ten serial powstawał?! Niewiarygodne. Zaglądam również na YouTubowy kanał TEDx Talks czy na strony niebezpiecznik.pl. A jak się chcę uśmiechnąć? Zaglądam na kanały Dzikiego trenera. A na dzień dobry polecam, aby cały dzień był udany bez względu na wszytko utwór Sound`N`Grace „Idealnie”.

Tomasz Ostaszewski
Przede wszystkim w rodzinie musimy nauczyć się żyć razem ze sobą 24x7. Wydaje się banalne, ale to jest spore wyzwanie dla domowników. Mam ciekawe obserwacje dotyczące moich dzieci. Teraz mogę na żywo zobaczyć jak się zachowują w grupie  kolegów i koleżanek ze szkoły - bezcenne. „Podglądam” je w trakcie  skypowych lekcji. Oczywiście nadużywam Netflixa i YouTube.
Monolit IT prowadzi bardzo ciekawy projekt R&D za zakresu IoT, więc mamy w biurze trochę sprzętu typu Rasspbery PI. Mam teraz takie urządzonko w domu i wkręciłem się  w naukę programowania w Pythonie. Zaraz będę sterował rozwiązaniem i monitorował całą rodzinę przez to małe sprytne pudełko ;-).

Joanna Szydlik
W tym „wyjątkowym” czasie najbardziej brakuje mi ruchu, więc przerabiam treningi z Youtube.  Czytam wszystko, co znajdę  domu, aktualnie jest to biografia Romana Polańskiego autorstwa Christophera Stanforda oraz drugi tom Ukrytych Terapii Jerzego Zięby. Wieczorami oglądam znaleziony na Netflixie serial „ Orange is the New Black”, który opowiada historię dziewczyny skazanej na 15 miesięcy więzienia za szmuglowanie walizki pieniędzy ze sprzedaży narkotyków – POLECAM, ale nie będę zdradzała szczegółów :). Poza tym, aby nie oszaleć w izolacji i mieć jakikolwiek kontakt z najbliższymi ludźmi, korzystam z Messenger, WhatsApp.

Kamil Sarnecki
Jako ultra biegacz jestem teraz na przysłowiowym głodzie. Treningi na zewnątrz ograniczyłem do minimum. Jednak mam teraz czas na więcej ćwiczeń wzmacniających i siłowych. Kierując się zasadą – w zdrowym ciele zdrowy duch – nie zwalniam tempa. Ponadto cały czas redaguję swój blog biegowy. Poświęcam się też śledzeniu nowinek technologicznych związanych z szeroko pojęta tematyką IT i nie tylko (https://www.spidersweb.pl/) oraz motoryzacją  w trochę innym świetle (https://spidersweb.pl/autoblog/).

Mateusz Redzimski
Jestem kinomanem. Uwielbiam filmy z gatunku Sci-fi, fantasy, katastroficzne, biograficzne, oraz animację. Bardzo mocno zwracam uwagę na jakość obrazu i dźwięku, dlatego większość mojej biblioteki to płyty Blu-Ray oraz cyfrowe produkcje FHD i 4KHDR. Dzięki obecnej sytuacji mogę nadrobić wiele seriali oraz filmów. Jednakże jest jedna seria, do której mogę wracać codziennie, a jest nią… Harry Potter :-). Oprócz tego jestem zapalonym fanem lotnictwa. Uwielbiam latać na moim symulatorze lotów, a z racji obecnie panującej sytuacji, mogę realizować loty długodystansowe pomimo wstrzymania pasażerskiego ruchu lotniczego :-). Świat w symulatorze, którego używam, jest w skali prawie 1:1, także czas lotu pokrywa się z rzeczywistością (np. lot Gdańsk – Oslo Torp trwa ok 1:10 i jest to taki sam czas zarówno w symulacji jak i naprawdę). Niestety to hobby jest bardzo drogie. Dla przykładu: jeden samolot odwzorowany 1:1 potrafi kosztować 60€. Oczywiście są samoloty wbudowane w symulator, ale mają się nijak jakością do tych robionych przez społeczność. Mieszkam w sąsiedztwie lotniska, więc zdarza mi się wpadać na rampę obserwacyjną Gdańskiego lotniska, aby zrobić kilka zdjęć i popatrzeć z bliska na startujące maszyny.

Zainteresował Cię ten wpis?
Chcesz dowiedzieć się więcej?

Anna Bławat – Świercz

Anna Bławat – Świercz

Regionalny Manager Sprzedaży. Od ponad 11 lat w branży IT, odpowiedzialna za sprzedaż towarów i usług w ramach projektów związanych z budową infrastruktury informatycznej.

Anna.Blawat(at)monolit-it.pl

Zobacz wszystkie artykuły danego autora »