Monolit-IT - Blog - szczegóły

Baza wiedzy

Huawei IdeaHub Pro – ekran do zadań specjalnych

29.06.2021

Telekonferencje, zdalne prezentacje i tym podobne wydarzenia są w aktualnych czasach czymś z czym spotykamy się praktycznie na każdym kroku. Firma Huawei stworzyła produkt, który bardzo ułatwia tego typu działania i czyni je jeszcze łatwiejszymi oraz bardziej przystępnymi.

Huawei IdeaHub Pro1

IdeaHub Pro 65” to swoiste połączenie dotykowego ekranu z komputerem klasy PC. Jednak nie jest to tak oczywiste jak mogłoby się zdawać. Sprzęt ten posiada kilka dodatkowych elementów, które czynią go urządzeniem mającym w zanadrzu o wiele więcej niż typowy komputer typu AIO.

Huawei IdeaHub Pro2

Zacznijmy od podstawowych danych technicznych. Ekran to 65” matowa matryca wielodotykowa (20 punktów) typu E-LED, pracująca w rozdzielczości 4K. Jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra. Dodatkowo w górnej ramce zamontowano kamerę o rozdzielczości 4K i kącie widzenia 80 stopni. Obok kamery znajdują się z kolei mikrofony kierunkowe (kąt odbioru do 180 stopni) o zasięgu do ośmiu metrów. Mikrofony posiadają funkcjonalność eliminacji echa oraz tłumienia szumów. Są też oczywiście głośniki stereo w liczbie szczęściu. Ponadto na pokładzie znajdziemy również moduł WiFi, złącze sieci LAN, Bluetooth oraz NFC.

Huawei IdeaHub Pro_5

 Na bocznej ścianie znajduje się panel z portami komunikacyjnymi oraz slot, który można wykorzystać montując w nim komputer klasy PC (do zakupienia osobno). Wykorzystuje on architekturę Intel oraz dysk SSD. Dodatkowo zwiększa ilość użytecznych złącz. Posiada oczywiście system operacyjny Microsoft Windows.

Sam ekran w standardzie ma zmodyfikowanego Androida i klika autorskich aplikacji takich jak komunikator czy też przeglądarka internetowa. Jednak moim zdaniem system z zielonym robotem jest mało użyteczny. Dopiero MS Windows pozwala rozwinąć skrzydła i wykorzystać potencjał urządzenia.

Huawei IdeaHub Pro_6

Wykorzystując system amerykańskiego producenta mamy praktycznie nieograniczone możliwości instalacji potrzebnych nam aplikacji. Na sprzęcie przetestowałem Zoom, Webex oraz Teams. Wszystko działa sprawnie i dokładnie tak jak powinno.

Huawei IdeaHub Pro_7

Będąc przy korzystaniu z programów do telekonferencji, warto też wspomnieć o ciekawej funkcji zwanej Voice Tracking. Najprościej ujmując jest to podążanie mikrofonów oraz kamery za prelegentem. Natomiast AutoFrame automatycznie dostosowuje widok z kamery na podstawie pomieszczenia w którym się znajduje i liczby uczestników spotkania.

Innym ciekawym dodatkiem jest Acoustic Baffle. To wyciszanie dźwięków pochodzących spoza sali konferencyjnej gdzie odbywa się spotkanie. Jest to coś na wzór redukcji szumów, ale bardziej zaawansowane i działające zaskakująco dobrze.

Collage_Fotor9 

Wracając jednak do mniej użytecznego Androida, to interesującym dodatkiem jest również aplikacja Whiteboard. To tablica interaktywna, na której w trakcie telekonferencji lub zwykłego zebrania można rysować lub pisać i przedstawiać swoje pomysły. Posiada ona takie funkcje jak powiększanie ekranu, przenoszenie wybranych elementów, kasowanie pojedynczych elementów lub całości, itp. Obsługa jest możliwa za pomocą dołączonego pióra (w komplecie są dwie sztuki), które można za pomocą magnesu przyczepić do ramki ekranu.

Huawei IdeaHub Pro_13

IdeaHub Pro może oczywiście służyć też jako ekran do wyświetlania treści z internetu lub multimediów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w czasie prezentacji korzystać z pakietu Office lub innych programów.

Huawei IdeaHub Pro_14
Kolejnym dodatkiem jest również specjalna przystawka o nazwie IdeaShare (nie znajduje się w komplecie). Urządzenie to umożliwia bezpośrednie połączenie się z ekranem za pomocą notebooka pomijając lokalną sieć WiFi.

Sam ekran można zamontować na dwa sposoby. Jednym z nich jest uchwyt ścienny. Jednak tym bardziej uniwersalnym nazwałbym rolling stand (do zakupienia osobno) czyli specjalny uchwyt na kółkach. Jest on bardzo stabilny i ułatwia transport ekranu. Zwłaszcza, że aby się przemieścić z jednego pomieszczenia do drugiego oprócz IdeaHub trzeba zabrać ze sobą tylko kabel zasilający. Taka konstrukcja eliminuje do minimum potrzebne okablowanie.

Huawei IdeaHub Pro_16

Huawei IdeaHub występuje w kilku wersjach. Poza opisaną powyżej możemy się jeszcze spotkać z wersją o przekątnej ekranu 86”. Ponadto istnieje jeszcze inny model również o dwóch przekątnych 65” oraz 86”. Nazywa się on IdeaHub S i różni się głównie rozdzielczością kamery, która oferuje Full HD zamiast 4K.

Sprzęt ten polecam do zastosowań biurowych. Jego żywiołem są prezentacje, telekonferencje czy też zwykłe zebrania w firmie gdzie można szybko przedstawić wybrane dane. Sprawdzi się też świetnie w edukacji podczas prowadzenia wykładów czy też zdalnych lekcji. Tak naprawdę ilość możliwych zastosować jest determinowana przez sytuacje w jakich przyjdzie pracować temu urządzeniu.

Zainteresował Cię ten wpis?
Chcesz dowiedzieć się więcej?

Kamil Sarnecki

Kamil Sarnecki

Regionalny Manager Sprzedaży w Monolit IT. Odpowiedzialny za sprzedaż urządzeń końcowych do klientów biznesowych oraz za zamówienia publiczne. Kamil ma ponad 11 letnie doświadczenie w doradztwie i sprzedaży sprzętu mobilnego (notebooki itd.) oraz PC.

Kamil.Sarnecki(at)monolit-it.pl

Zobacz wszystkie artykuły danego autora »