Monolit-IT - Blog - szczegóły

Baza wiedzy

Nowości i ciekawostki w świecie notebookowym

30.03.2023

W ostatnim czasie pojawiło się kilka ciekawych rozwiązań zastosowanych przez producentów notebooków. Większość z nich jest jak najbardziej dostosowana do potrzeb potencjalnych użytkowników i wydaje się, że trafi prosto pod strzechy.

Inne natomiast mogą być postrzegane jako ciekawostka lub pokaz możliwości danego producenta. Od takiej właśnie konstrukcji chciałbym zacząć ten krótki przegląd.

Składany Asus Zenbook 17 Fold OLED

Producent nazywa ten produkt pierwszym na świecie laptopem ze składanym ekranem 17” OLED. Sam ekran w rzeczywistości to matryca o przekątnej 17,3” o rozdzielczości 2560 x 1920 i jasności 500 nitów, którą można w łatwy sposób przekształcić do rozmiaru 12,5”. Jak to faktycznie wygląda najlepiej obrazuje poniższe zdjęcie.

Skladany Asus Zenbook 17 Fold OLED_MonolitIT

Jak widać jest to tak naprawdę składany ekran z możliwością konwersji do notebooka poprzez dodanie klawiatury. Jednakże klawiaturę można wykorzystać jako osobne akcesorium w układzie zewnętrznym lub jako integralną część notebooka. Tak naprawdę mamy więc coś na wzór komputera stacjonarnego z monitorem lub niewielki notebook.

Skladany Asus Zenbook 17 Fold OLED_2_MonolitIT

Na pokładzie znajdziemy procesor Intel i7 wraz z 16 GB pamięci RAM LPDDR5 oraz 1TB dysk NVMe. Z innych ważnych dodatków należy wspomnieć o WiFi 6 Dual Band, baterii o pojemności 75WHr oraz o stosunkowo niskiej wadze 1,5 kg. Mimo, że sprzęt wydaje się dosyć delikatny w swojej konstrukcji, to może się pochwalić certyfikatem wojskowym US MIL-STD 810H.

Nowa linia gamingowa Lenovo LOQ

Po serii Legion producent ten zdecydował się na wprowadzenie notebooków (również komputerów stacjonarnych) dla graczy o oznaczeniu LOQ. Według producenta znajdziemy w tych konstrukcjach procesory Intel trzynastej generacji, serii H, ale również AMD Ryzen 7000. To co ma być wyróżnikiem dla tej serii na obecnym etapie to układy graficzne Nvidia GeForce RTX serii 40XX i przełącznikiem MUX umożliwiającym podczas rozgrywki wyższej liczby klatek na sekundę i mniejszego opóźnienia.

Nowa linia gamingowa Lenovo LOQ_MonolitIT

Nowa linia gamingowa Lenovo LOQ_1_MonolitIT

Jednak tym co ma faktycznie wyróżniać laptopy Lenovo LOQ ma być ich matryca o częstotliwości odświeżania o wartości 165 Hz, pokryciu palety kolorów RGB o na poziomie 100% i jasności 350 nitów. Równie ważnym elementem ma być również zastosowanie zasilania do 135W TDP oraz zaawansowany system chłodzenia, który generuje do 45dB hałasu.

Notebook z odłączanym ekranem – Dell Latitude 7320

To typowa maszyna biznesowa z ciekawy jak na Della rozwiązaniem, które można było wcześniej spotkać u innych producentów. Sam układ pozwala na wybór pracy w trybie klasycznego notebooka lub tabletu w oparciu o aktywne pióro z rozpoznawaniem siły nacisku. Ekran charakteryzuje się wielkości 13” i rozdzielczością FHD+ przy jasności 500 nitów. Dodatkowo jest pokryty szkłem Gorilla Glass 6 DX. Stąd pewnie też wynika spełnianie normy MIL-STD dla całego urządzenia.

Dell Latitude 7320_MonolitIT

Dell Latitude 7320 może pochwalić się zastosowaniem w swojej konstrukcji procesorów Intel jedenastej generacji, szybkiej pamięci RAM LPDDR4x oraz wydajnych dysków w technologii NVMe M.2.

Dell Latitude 7320_1_MonolitIT


Dodatkowo w samej konstrukcji urządzenia użyto stopów aluminium, które powodują że notebook waży tylko 0,8 kg oraz oferuje ponadprzeciętną wytrzymałość. Oczywiście gdyby te atuty okazały się niewystarczające dla potencjalnego użytkownika, to zawsze można wybrać nawet 5-letni usługę ProSupport Plus z serwisem na miejscu w następnym dniu roboczym oraz 5 lat Accidental Damage Service. To wszystko spowoduje, że ten notebook będzie bardzo długo pracował dla swojego właściciela.

Jeśli szukasz do swojej firmy komputerów i rozwiązań mobilnych serdecznie zapraszamy do kontaktu. Wspólnie dobierzemy najlepsze i najefektywniejsze komputery PC, laptopy oraz monitory dla Twoich pracowników.

Zainteresował Cię ten wpis?
Chcesz dowiedzieć się więcej?

Kamil Sarnecki

Kamil Sarnecki

Regionalny Manager Sprzedaży w Monolit IT. Odpowiedzialny za sprzedaż urządzeń końcowych do klientów biznesowych oraz za zamówienia publiczne. Kamil ma ponad 11 letnie doświadczenie w doradztwie i sprzedaży sprzętu mobilnego (notebooki itd.) oraz PC.

Kamil.Sarnecki(at)monolit-it.pl

Zobacz wszystkie artykuły danego autora »