Monolit-IT - Blog - szczegóły

Baza wiedzy

Dell OptiPlex czyli zmiany, zmiany, zmiany…

11.03.2024

W swoim czasie linia produktowa stacjonarnych komputerów biznesowych Dell OptiPlex dzieliła się na kilka różnych modeli, a te z kolei podzielono na dodatkowe modele w danej linii produktowej opartej na niezbyt jasnej numeracji. Dla osoby nie obeznanej z nazewnictwem był to spory problem aby odnaleźć się w gąszczu dostępnych wersji.

Na szczęście to już historia i zaszły właśnie tytułowe zmiany. Dell postanowił dokonać może nie rewolucyjnej, ale z pewnością znaczącej unifikacji linii OptiPlex.

Dell Optiplex_MonolitIT1

Od teraz możemy rozróżnić po prostu serie 3000, 5000 i 7000. Nie ma już rozróżnia komputerów w obrębie danej serii za pomocą kolejnych liczb następujących po sobie. Należy jednak zaznaczyć, iż nie dotyczy to w tej chwili komputerów typu all in one.


Wracając jednak do nowego podziału, to warto zaznaczyć, że w każdej serii wydzielono wersje które różnią się od siebie rodzajem obudowy. Dlatego też, mamy do czynienia z obudowami mini tower, small form factor oraz micro. Dodatkowo każdy rodzaj obudowy można wyposażyć w odpowiednie komponenty dostępne dla danej serii.

Dell Optiplex_MonolitIT2

Tak jak wcześniej seria 3000 to podstawowe rozwiązania w rodzinie OptiPlex, seria 5000 to środkowa linia, a seria 7000 to z kolei najbardziej zaawansowane rozwiązania charakteryzujące się największymi możliwościami rozbudowy oraz zastosowaniem najbardziej wydajnymi komponentami.


Powyższy podział pozwala w bardzo łatwy sposób zorientować się w modelach linii OptiPlex i dobrać dany model do wymagań użytkownika.


Dodatkowo Dell zastosował jeszcze kilka unifikacji na poziomie technicznym między danymi seriami OptiPlex. Zasadniczą zmianą jest wprowadzenie identycznego systemu BIOS dla całej linii. Kolejną nowością jest wewnętrzna obudowa i specjalna konstrukcja ramki zapewniają lepszy przepływ powietrza i maksymalną efektywność chłodzenia. Zastosowano również łatwość rozbudowy komputera dzięki dostępowi do wnętrza obudowy bez użycia narzędzi i zdejmowania ramki przedniej.

Dell Optiplex_MonolitIT3

Największą nowością jest z pewnością oprogramowanie Dell Optimizer czyli programowanie optymalizujące oparte na sztucznej inteligencji, które uczy się sposobu pracy użytkownika i reaguje na niego, przeprowadza automatyczną personalizację oraz zwiększa wydajność systemu.


Warto również wspomnieć, iż najnowsza linia OptiPlex oparta jest na procesorach Intel dwunastej generacji oraz w zależności od serii wspiera pamięci DDR5 4800MHz, a także oferuje dla wszystkich modeli wsparcie w formule ProSupport w okresie do pięciu lat.


Wszystkie te cechy powodują, że linia OptiPlex staje się bardzo uniwersalną platformą komputerów stacjonarnych z prostym podziałem na poszczególne modele, które łatwo wyodrębnić w zależności od wymagań i potrzeb użytkownika. Dodatkowo posiada wiele cech wspólnych, co jeszcze dodatkowo ułatwia ewentualną przyszłą rozbudowę parku maszynowego w organizacji.

Chcesz wiedzieć więcej o linii Dell OptiPlex lub innych rozwiązaniach oferowanych przez Dell? Serdecznie zapraszam do kontaktu.

Zainteresował Cię ten wpis?
Chcesz dowiedzieć się więcej?

Kamil Sarnecki

Kamil Sarnecki

Regionalny Manager Sprzedaży w Monolit IT. Odpowiedzialny za sprzedaż urządzeń końcowych do klientów biznesowych oraz za zamówienia publiczne. Kamil ma ponad 11 letnie doświadczenie w doradztwie i sprzedaży sprzętu mobilnego (notebooki itd.) oraz PC.

Kamil.Sarnecki(at)monolit-it.pl

Zobacz wszystkie artykuły danego autora »